Kradzież paliwa z ciężarówek

16.03.2023

W ostatnim czasie pojawiły się liczne informacje o złodziejach paliwa jeżdżących ciężarówkami. Przepompowują oni olej napędowy do własnych zbiorników i wykorzystują go po prostu do wykonywania przewozów. Nie znaczy to jednak, że zupełnie zniknęło zjawisko kradzieży przy użyciu mniejszych pojazdów, z przepompowywaniem paliwa do beczek lub mauserów, by następnie dokonać odsprzedaży Takie przypadki również się zdarzają, co pokazało aresztowanie dwóch Polaków, przeprowadzone w nocy z niedzieli na poniedziałek.

Przypadkowy oddział niemieckiej policji, reprezentujący oddział federalny, a więc zajmujący się sprawami ogólnokrajowymi, zwrócił uwagę na podejrzane auto dostawcze, stojące na parkingu dla ciężarówek w mieście Gera, w peryferyjnej dzielnicy Zwötzen. Przy samochodzie ewidentnie chował się jakiś mężczyzna, w okolicy unosił się wyraźny zapach oleju napędowego, a na nawierzchni widoczna była wręcz kałuża paliwa. Funkcjonariusze wkroczyli więc do akcji, dokonując zatrzymania z podejrzeniem kradzieży oleju napędowego.

Ubrania zatrzymanego, wyraźnie pokryte olejem napędowym, nie pozostawiły większych wątpliwości – mężczyzna przepompowywał paliwo ze stojącej obok ciężarówki. Co więcej, kontrola tożsamości wykazała, że to 34-letni Polak, poszukiwany do odbycia kary więzienia, w związku z popełnieniem przestępstw narkotykowych. Gdy natomiast policjanci weszli do wnętrza samochodu dostawczego, tam zastali jego wspólnika, mężczyznę w wieku 43 lat, również pochodzącego z Polski. Poza tym w środku znaleziono dwie beczki na paliwo oraz inny sprzęt wykorzystywany do przepompowywania.

Do momentu zatrzymania złodzieje ukradli około 120 litrów oleju napędowego. Taka ilość wystarczyła, by postawić im zarzuty popełnienia przestępstwa. Młodszy z zatrzymanych może się też spodziewać odstawienia do zakładu karnego, by odbyć zaległą karę. Ponadto na miejsce zdarzenia trzeba było wezwać straż pożarną, w celu zneutralizowania wycieku.

 

Źródło: 40ton.net